EUWP zachęca do współpracy organizacje z krajów ościennych

Sekretariat Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych na posiedzeniu 13 maja przyjął komunikat w sprawie współpracy organizacji w krajach ościennych. Zarząd zwrócił się do organizacji tworzących EUWP z prośbą o realizację w przyszłym roku przedsięwzięć z udziałem co najmniej dwóch podmiotów z krajów sąsiednich.

Przyjęcie takiego dokumentu, zdaniem kierownictwa EUWP, wynika z konieczności umacniania integracji europejskiego ruchu polonijnego i współpracy międzyorganizacyjnej.

„Intencje i założenia komunikatu mogą przyczynić się do realnego zacieśniania współpracy pomiędzy organizacjami należącymi do EUWP, a dla instytucji wspierających środowiska polonijne mogą stanowić podstawę do uwzględnienia takiej współpracy w dofinansowaniu inicjatyw programowych tych środowisk w 2025 roku” – mówi prezydent EUWP Edward Trusewicz.

Autorzy dokumentu zwracają się do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, polskich resortów spraw zagranicznych, edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego oraz sportu i turystyki z prośbą o priorytetowe traktowanie i wspieranie w przyszłym roku działań, które będą realizowane przez co najmniej dwie organizacje z sąsiednich państw.

Europejską Unię Wspólnot Polonijnych obecnie tworzą 41 organizacji.

Powiązane artykuły

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w...

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności