Wysokie odznaczenie EUWP dla Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

May 16, 2024 | Polonijne wieści

16 maja w Toruniu miały miejsce obchody 35-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Uroczystą galę poprzedziła Msza św. w katedrze toruńskiej w symbolicznym dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina św. Andrzeja Bobolę – polskiego jezuitę, którego misja duszpasterska była prowadzona na obecnych terenach Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz podczas uroczystości jubileuszowej dziękował za bardzo prężną działalność organizacji i wspieranie Polaków na Wileńszczyźnie, życzył członkom Towarzystwa „niezłomnej determinacji w zachowywaniu i promowaniu bogatego dziedzictwa kulturowego Wilna oraz nieustającego entuzjazmu w odkrywaniu nowych perspektyw”. Trusewicz przekazał na ręce prezesa Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Józefa Szyłejki srebrny medal Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Prezes Józef Szyłejko podczas uroczystości mówił, że główny cel działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej nadal pozostaje niezmienny – niesienie wszelkiej pomocy rodakom z Wileńszczyzny i utrwalanie tradycji kresowych w Polsce. „Wszystkie nasze oddziały w różnym stopniu wspierają polskie szkoły w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Od początku działalności prowadzimy działalność wydawniczą. Niewątpliwie sztandarową imprezą, organizowaną przez Towarzystwo i jego oddział w Mrągowie, jest festiwal kultury kresowej” – zaznaczył.

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej powstało w listopadzie 1988 roku z inicjatywy środowiska akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego historia bezpośrednio wiąże się Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie. Zgromadzenie delegatów, jakie m.in. wybrało władze Towarzystwa, odbyło się w styczniu 1989 r. W pierwszych latach działalności organizacja liczyła nieco ponad 20 tysięcy członków, zrzeszonych w dwudziestu oddziałach terenowych w Polsce. Prezesem organizacji w latach 1989-1998 był prof. Sławomir Kalembka, od roku 1998 szefem jest Józef Szyłejko.

Powiązane artykuły

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w...

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności