Wysokie odznaczenie EUWP dla Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

May 16, 2024 | Polonijne wieści

16 maja w Toruniu miały miejsce obchody 35-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Uroczystą galę poprzedziła Msza św. w katedrze toruńskiej w symbolicznym dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina św. Andrzeja Bobolę – polskiego jezuitę, którego misja duszpasterska była prowadzona na obecnych terenach Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz podczas uroczystości jubileuszowej dziękował za bardzo prężną działalność organizacji i wspieranie Polaków na Wileńszczyźnie, życzył członkom Towarzystwa „niezłomnej determinacji w zachowywaniu i promowaniu bogatego dziedzictwa kulturowego Wilna oraz nieustającego entuzjazmu w odkrywaniu nowych perspektyw”. Trusewicz przekazał na ręce prezesa Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Józefa Szyłejki srebrny medal Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Prezes Józef Szyłejko podczas uroczystości mówił, że główny cel działalności Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej nadal pozostaje niezmienny – niesienie wszelkiej pomocy rodakom z Wileńszczyzny i utrwalanie tradycji kresowych w Polsce. „Wszystkie nasze oddziały w różnym stopniu wspierają polskie szkoły w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Od początku działalności prowadzimy działalność wydawniczą. Niewątpliwie sztandarową imprezą, organizowaną przez Towarzystwo i jego oddział w Mrągowie, jest festiwal kultury kresowej” – zaznaczył.

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej powstało w listopadzie 1988 roku z inicjatywy środowiska akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego historia bezpośrednio wiąże się Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie. Zgromadzenie delegatów, jakie m.in. wybrało władze Towarzystwa, odbyło się w styczniu 1989 r. W pierwszych latach działalności organizacja liczyła nieco ponad 20 tysięcy członków, zrzeszonych w dwudziestu oddziałach terenowych w Polsce. Prezesem organizacji w latach 1989-1998 był prof. Sławomir Kalembka, od roku 1998 szefem jest Józef Szyłejko.

Powiązane artykuły

Elżbieta Barrass: nie chcemy, aby historia się powtórzyła…

Elżbieta Barrass: nie chcemy, aby historia się powtórzyła…

W pierwszą niedzielę maja w Londynie Polska Macierz Szkolna we współpracy ze Zjednoczeniem Polskim w Wielkiej Brytanii zorganizowała obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i Powstania Warszawskiego. W Katedrze Westminsterskiej została odprawiona Msza św. Po...

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w Belwederze

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w Belwederze

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 2 maja w Warszawie wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe, Akty...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności