Stuletnie świadectwo Związku Polaków na Łotwie

Jun 1, 2024 | Polonijne wieści

W pierwszym dniu czerwca w Centrum Polskim im. Jana Pawła II w Rydze odbyła się prezentacja książki „Związek Polaków na Łotwie – 100 lat historii”.

Publikacja przedstawia dziedzictwo jednej z najstarszych organizacji polonijnych na świecie: sylwetki zasłużonych Polaków, którzy w dziejach stulecia kreowali życie społeczności polskiej w tym kraju, polskie losy w przedwojennej Łotwie. Wydanie książkowe poświęca też sporo uwagi okresowi odrodzenia polskości.

W ramach prezentacji książki w Rydze odbyła się dyskusja, w której udział wziął jej autor Tomasz Otocki – dziennikarz i publicysta, abp Zbigniew Stankiewicz – metropolita ryski, Edward Trusewicz – prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz Ryszard Stankiewicz – wiceprezes ZPŁ i szef tej organizacji w latach 2012-2023. Dyskusję moderowała Krystyna Kunicka – sekretarz Związku Polaków na Łotwie.

Prezydent EUWP, odnosząc się do wątku historycznego, że Związek Polaków na Łotwie kilkakrotnie się odradzał po jego delegalizacjach, głównie tych w pierwszej połowie XX w., mówił o potrzebie modyfikacji działalności organizacji polonijnych we współczesnym świecie i konieczności sprostania wszelkim wyzwaniom, zachowując przy tym trwałe wartości, na jakich opiera się polskość. „To dzieło, jakim jest prezentowana dzisiaj książka, nie tylko oddaje hołd ludziom, którzy przez stulecie tworzyli podwaliny obecnego kształtu polskości na Łotwie, ale może służyć również jako źródło inspiracji do dalszej aktywnej działalności naszych rodaków” – zaznaczył prezydent EUWP Edward Trusewicz.

Prezesem Związku Polaków na Łotwie od roku 2023 jest Pēteris Dzalbe, organizacja od lat jest członkiem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Powiązane artykuły

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w...

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności