Elżbieta Barrass: nie chcemy, aby historia się powtórzyła…

May 5, 2024 | Polonijne wieści

W pierwszą niedzielę maja w Londynie Polska Macierz Szkolna we współpracy ze Zjednoczeniem Polskim w Wielkiej Brytanii zorganizowała obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i Powstania Warszawskiego.

W Katedrze Westminsterskiej została odprawiona Msza św. Po południu w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbyła się uroczysta akademia.

W londyńskich uroczystościach udział wzięli Edward Trusewicz – prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i Tadeusz Adam Pilat – prezydent honorowy EUWP.

Obecna na uroczystości minister edukacji narodowej Rzeczypospolitej Polskiej Barbara Nowacka wręczyła medale Komisji Edukacji Narodowej dla zasłużonych osób, które w swojej działalności znacząco przyczyniają się do nauczania języka polskiego młodego pokolenia naszych rodaków w Wielkiej Brytanii.

„Dzisiejszy dzień – to moment refleksji nad wydarzeniami sprzed 80 lat: Bitwa o Monte Cassino i Powstanie Warszawskie. Oba wydarzenia wymagały olbrzymiego poświęcenia i pochłonęły życie naszych najlepszych, często bardzo młodych. Walczyli o wolność Polski, walczyli o wolność całego świata. Musimy o nich pamiętać. Nie chcemy, aby historia się powtórzyła, dlatego musimy jej uczyć. Powinniśmy zadbać o to, aby nasi uczniowie znaleźli sposoby na rozwiązywania konfliktów i na uczynienie tego świata lepszym miejscem” – powiedziała prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii Elżbieta Barrass. Wręczyła przy tym osobom zasłużonym złote odznaki tej organizacji, która w swojej prężnej działalności wspiera nauczanie języka polskiego i kultury polskiej wśród dzieci i młodzieży w Wielkiej Brytanii od 1953 roku.

Polska Macierz Szkolna jest organizacją zrzeszającą ponad 130 polskich szkół sobotnich w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji, oferując wszechstronną pomoc osobom zaangażowanym w tworzenie i prowadzenie szkół. Jest członkiem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Powiązane artykuły

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w...

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności