
W dniach 29-30 czerwca w Kijowie odbywają się obrady zjazdu Związku Polaków na Ukrainie. Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz skierował do delegatów przesłanie video, zrealizowane w studiu TVP Wilno.
„Polacy na terenach obecnego państwa ukraińskiego mieszkają od wieków. To nasi rodacy bronili tej ziemi od wrogich najazdów, to również nasi rodacy budowali jej dobrobyt i rozwijali kulturę. To Państwa przodkowie walczyli pod Chocimiem broniąc dwukrotnie Rzeczypospolitej, gdy siły polsko-litewsko-kozackie stanęły na drodze armii osmańskiej” – powiedział prezydent EUWP. Zaznaczył przy tym, że „to nasi rodacy w okresie wojny domowej po przewrocie bolszewickim w rosyjskim imperium bronili Kijowa przed hordami bolszewików. To nasi rodacy byli Orlętami Lwowskimi, broniącymi „zawsze wiernego miasta”.
„Państwa przodkowie z dawnych wieków zostali bohaterami trylogii noblisty Henryka Sienkiewicza, a ich spadkobiercy z pierwszej połowy XX wieku – „Sławy i chwały” Jarosława Iwaszkiewicza: sagi polskich rodzin na Ukrainie” – mówił Edward Trusewicz. Wspomniał też o tragicznych kartach, jakie zapisała w życiorysach Polaków z Ukrainy II wojna światowa i ekspatriacja polskiej ludności z rodzinnych stron.
„Pomimo wcale niełatwej historii na przestrzeni wieków i ciężkich, tragicznych doświadczeń potrafiliście Państwo zachować polskość: język, wiarę, tradycje, którym to czynnościom wcale nie sprzyjały żadne z władz, jakie rządziły na tych terenach w dwudziestym stuleciu, kiedy deklarowanie polskiej narodowości już samo w sobie było wyzwaniem” – akcentował prezydent EUWP.
Lider europejskich środowisk polonijnych zaznaczył, że tradycyjnie liczniejsze polskie diaspory na zachodniej Ukrainie nie były, jak się okazało już w latach suwerennego państwa ukraińskiego, jedynymi enklawami, gdzie trwali Polacy. „Odrodzenie po rozpadzie ZSRR zainspirowało rodaków do zademonstrowania swojej polskości również w Kijowie” – mówił Trusewicz. Odnotował, że Polacy w tym kraju pomimo wcale niesprzyjających warunków „podjęli się – przy pomocy Państwa Polskiego – budowania życia polskiej społeczności, ratowania zabytków kultury, miejsc pamięci narodowej, odnajdywania i upamiętniania miejsc martyrologii rodaków na tej ziemi”.
„Szczególnej próbie zostaliście Państwo poddani, jak i cały naród Ukrainy, w okresie rosyjskiej agresji na ten kraj. I należy z całą mocą podkreślić, że pomimo wielu trudnych tematów i tragicznych wydarzeń z bardziej odległej i współczesnej historii, Polacy – Państwo opowiedzieliście się po stronie narodu ukraińskiego walczącego o swoją wolność, w tym – wolność Polaków na Ukrainie. Znów jesteśmy, jak pod Chocimiem, razem – Ukraińcy, Polacy, Litwini i wiele innych narodów solidaryzujących się z Ukrainą” – akcentował Edward Trusewicz.
Prezydent EUWP życzył delegatom na zjazd Związku Polaków na Ukrainie owocnych obrad i ogromu satysfakcji z działalności społecznej.
Powiązane artykuły
80 lat milczenia lasu
25 września w Kwaterze Polskiej w Ponarach została odprawiona Msza św. i odbył się się Apel Pamięci z udziałem Wojska Polskiego. W ten sposób została upamiętniona 80. rocznica zakończenia zbrodni ponarskiej. Las ponarski był świadkiem zbiorowych egzekucji...
EUWP prosi Polonię o wsparcie powodzian w Polsce
W obliczu dramatycznej sytuacji powodziowej, jaka rozgrywa się w południowo-zachodniej części Polski, prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz zwrócił się z apelem do środowisk polonijnych. „Solidaryzując się z osobami, które ucierpiały na...
Apel w sprawie polskich mediów
Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz wysłał list do marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, w którym poprosił o zainicjowanie stosownych poprawek do ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach...
Europejska Unia Wspólnot Polonijnych
Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)
NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA
email: biuro@euwp.org
Skontaktuj się
Cookies
Prawa autorskie
Polityka prywatności