Dzień Polonii i Polaków za Granicą – to święto wielkiej polskiej wspólnoty

May 2, 2024 | Organizacyjne

2 maja jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 

Święto zostało ustanowione w 2002 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP.
Życzenia z okazji święta Polaków zamieszkałych poza granicami Polski organizacjom, tworzącym Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, złożył Edward Trusewicz – prezydent EUWP. Przypomniał, że „pokolenia Polaków trafiały na obczyznę, bo tak przez wieki układała się niełatwa nasza historia. Niektórzy zmuszeni do wyjazdu w dążeniu za wolnością, w poszukiwaniu lepszego życia, jeszcze inni, wręcz przeciwnie, znaleźli się poza granicami Polski nigdzie nie wyjeżdżając. To dziedzictwo narodowej historii – niełatwej, ale i chlubnej – zawsze będzie nas mocno łączyć”. Zaznaczył, że „mieszkając w różnych krajach dajemy wyraźny znak przynależności do Narodu Polskiego, który nie tylko stworzył własną historię i ukształtował własną mentalność, tożsamość i kulturę, ale też wniósł znaczący wkład do skarbnicy Europy i świata, wywierając również dzisiaj wpływ na bieg historii, na europejską rzeczywistość”.
Szef EUWP w ciepłych słowach dziękował prezesom i europejskim liderom polonijnym. „To dzięki Państwa aktywności i chęci podejmowania różnych działań na rzecz środowisk polskich w krajach zamieszkania możemy tworzyć wspólną organizację – Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, której 30-lecie obchodzimy w tym roku” – czytamy.
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą proszę przyjąć bardzo serdeczne życzenia pomyślności, ogromu satysfakcji z działalności społecznej, życiowego spełnienia i pięknego rozwoju Waszych wspólnot. Niech sprzyja Państwu dobry los i nadchodząca przyszłość” – napisał Trusewicz.

Powiązane artykuły

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w...

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności