Celebrujemy 20 lat w Unii Europejskiej

Apr 27, 2024 | Organizacyjne

1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia do Unii Europejskiej weszły również Czechy, Cypr, Estonia, Słowacja, Litwa, Łotwa, Malta, Słowenia i Węgry.
Polska staje się dzisiaj liderem regionu, jest krajem, który prężnie się rozwija będąc innowacyjnym i otwartym, ambitnym i zmodernizowanym, jak również należycie dbającym o bezpieczeństwo.
Dzięki akcesji możemy dziś swobodnie podróżować po Starym Kontynencie i zamieszkać bez przeszkód w różnych krajach wspólnoty europejskiej.  
Polska zmodyfikowała prawodawstwo, gospodarkę, wiele obszarów społecznych dostosowała do standardów europejskich. Kraj otrzymał znaczące fundusze i sukcesywnie się rozwija. Jako Polacy zamieszkali za granicą jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny.
Mamy nowe pokolenie migracyjne, które wyjechało z Polski wraz z otwarciem rynku pracy po wstąpieniu do Unii Europejskiej i wielu osiedliło się w nowych krajach – to są dzisiaj Europejczycy, którzy pozostają w stałym kontakcie ze swoją ojczyzną.
Przez lata Europejska Unia Wspólnot Polonijnych organizowała konferencje pn. „Monitor emigracji zarobkowej” w wielu europejskiej miastach: Londyn, Malmoe, Berlin, Rzym, Wiedeń, Bruksela. Pozwalały one na czerpanie doświadczeń migracji poakcesyjnej.
EUWP wyznaje wartości europejskie i od 30 lat jest głosem Polonii i Polaków za granicą, promując polską kulturę, język i tradycje. Dbamy również o rozwijanie współpracy z innymi organizacjami polonijnymi, wspieramy inicjatywy regionalne oraz mobilizujemy Polaków w Europie do wspólnego działania na rzecz dobra wspólnego, Polski i polskości.
 
20 lat w Unii – nasze zdjęcia
 
Celebrując 20 lat w Unii Europejskiej przygotowaliśmy kampanię, w której organizacje tworzące EUWP przesyłają do nas zdjęcia, które będziemy publikować w naszych mediach społecznościowych.

Powiazanie artykuly

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w...

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności