
1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia do Unii Europejskiej weszły również Czechy, Cypr, Estonia, Słowacja, Litwa, Łotwa, Malta, Słowenia i Węgry.
Polska staje się dzisiaj liderem regionu, jest krajem, który prężnie się rozwija będąc innowacyjnym i otwartym, ambitnym i zmodernizowanym, jak również należycie dbającym o bezpieczeństwo.
Dzięki akcesji możemy dziś swobodnie podróżować po Starym Kontynencie i zamieszkać bez przeszkód w różnych krajach wspólnoty europejskiej.
Polska zmodyfikowała prawodawstwo, gospodarkę, wiele obszarów społecznych dostosowała do standardów europejskich. Kraj otrzymał znaczące fundusze i sukcesywnie się rozwija. Jako Polacy zamieszkali za granicą jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny.
Mamy nowe pokolenie migracyjne, które wyjechało z Polski wraz z otwarciem rynku pracy po wstąpieniu do Unii Europejskiej i wielu osiedliło się w nowych krajach – to są dzisiaj Europejczycy, którzy pozostają w stałym kontakcie ze swoją ojczyzną.
Przez lata Europejska Unia Wspólnot Polonijnych organizowała konferencje pn. „Monitor emigracji zarobkowej” w wielu europejskiej miastach: Londyn, Malmoe, Berlin, Rzym, Wiedeń, Bruksela. Pozwalały one na czerpanie doświadczeń migracji poakcesyjnej.
EUWP wyznaje wartości europejskie i od 30 lat jest głosem Polonii i Polaków za granicą, promując polską kulturę, język i tradycje. Dbamy również o rozwijanie współpracy z innymi organizacjami polonijnymi, wspieramy inicjatywy regionalne oraz mobilizujemy Polaków w Europie do wspólnego działania na rzecz dobra wspólnego, Polski i polskości.
20 lat w Unii – nasze zdjęcia
Celebrując 20 lat w Unii Europejskiej przygotowaliśmy kampanię, w której organizacje tworzące EUWP przesyłają do nas zdjęcia, które będziemy publikować w naszych mediach społecznościowych.
Powiazanie artykuly
80 lat milczenia lasu
25 września w Kwaterze Polskiej w Ponarach została odprawiona Msza św. i odbył się się Apel Pamięci z udziałem Wojska Polskiego. W ten sposób została upamiętniona 80. rocznica zakończenia zbrodni ponarskiej. Las ponarski był świadkiem zbiorowych egzekucji...
EUWP prosi Polonię o wsparcie powodzian w Polsce
W obliczu dramatycznej sytuacji powodziowej, jaka rozgrywa się w południowo-zachodniej części Polski, prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz zwrócił się z apelem do środowisk polonijnych. „Solidaryzując się z osobami, które ucierpiały na...
Apel w sprawie polskich mediów
Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz wysłał list do marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, w którym poprosił o zainicjowanie stosownych poprawek do ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach...
Europejska Unia Wspólnot Polonijnych
Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)
NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA
email: biuro@euwp.org
Skontaktuj się
Cookies
Prawa autorskie
Polityka prywatności