80. rocznica operacji „Ostra Brama”

Jul 8, 2024 | Polonijne wieści

Na Wileńszczyźnie odbywają się obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama” – podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Uroczystości rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do 13 lipca, kiedy w rejonie wileńskim zostanie upamiętniona 80. rocznica ostatniej zwycięskiej bitwy 2. Zgrupowania Wileńskiego Armii Krajowej pod Krawczunami.

Rodacy z Litwy, Polski i innych krajów w tych dniach oddają hołd żołnierzom z okręgów wileńskiego i nowogródzkiego Armii Krajowej, odwiedzają najważniejsze miejsca upamiętniające wydarzenia z 1944 roku, biorą udział w konferencjach naukowych i wernisażach wystaw.

W tym czasie na Litwę przybyła delegacja Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską na czele.

Kulminacyjną częścią uroczystości był Apel Pamięci przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie oraz otwarcie wystawy pt. „Przed Warszawą było Wilno”. Okręg Armii Krajowej „Wiano” w walce z totalitaryzmami”. Wieniec od Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych złożył prezydent Edward Trusewicz, który bierze udział w obchodach.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Związek Polaków na Litwie. Uroczystości wspiera Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej.

Powiązane artykuły

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

Zespół „Mazury” z Londynu uhonorowany przez EUWP

15 czerwca w londyńskim New Wimbledon Theatre miał miejsce koncert z okazji 75-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”. Wystąpiło ponad 130 artystów, wieczór prowadziła znana brytyjska dziennikarka Kasia Madera. Podczas koncertu prezydent Europejskiej Unii Wspólnot...

Stuletnie świadectwo Związku Polaków na Łotwie

Stuletnie świadectwo Związku Polaków na Łotwie

W pierwszym dniu czerwca w Centrum Polskim im. Jana Pawła II w Rydze odbyła się prezentacja książki „Związek Polaków na Łotwie – 100 lat historii”. Publikacja przedstawia dziedzictwo jednej z najstarszych organizacji polonijnych na świecie: sylwetki zasłużonych...

Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Adres korespondencyjny
(adres siedziby Prezydenta)

NOWOGRÓDZKA 76, 03202 WILNO,
LITWA

email: biuro@euwp.org

Skontaktuj się 

Cookies

Prawa autorskie

Polityka prywatności