×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

OŚWIADCZENIE EUWP

OŚWIADCZENIE

w sprawie wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy

 

Jan Karski w trakcie drugiej wojny światowej jako pierwszy przekazał aliantom informacje o zagładzie Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych. W lipcu 1943 roku został przyjęty przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta i apelował o ratunek dla Żydów. Jednak nie znalazł zainteresowania tragedią narodu żydowskiego.

 

Prezydent Barack Obama uhonorował pośmiertnie Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w Stanach Zjednoczonych. Medal odebrał były minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Adam Daniel Rotfeld, który sam ocalał z Holocaustu m.in. dzięki bohaterstwu takich Polaków jak Jan Karski.

 

Wręczenie medalu miało stanowić wspaniały moment, który miał nadać rozgłos wielkiemu Polakowi i dodać impetu działaniom edukacyjnym związanym z Holocaustem. Niestety to wielkie wydarzenie przesłoniła godna najwyższego ubolewania wypowiedź prezydenta Obamy, będąca jak rozumiemy, brzemienną w skutki, pomyłką.

 

Wyrażenie „polskie obozy śmierci” jest nie tylko krzywdzące i obraźliwe dla narodu polskiego, ale jest również zafałszowaniem prawdy historycznej. Nie zatrze tego jakiekolwiek oświadczenie urzędników Białego Domu. Europejska Unia Wspólnot Polonijnych oczekuje, że prezydent Obama osobiście sprostuje swoją wypowiedź.

 

Solidaryzujemy się z naszymi rodakami w USA zrzeszonymi w Kongresie Polonii Amerykańskiej i popieramy ich protest. Zwracamy się do Prezydenta i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej o właściwą reakcję na to wydarzenie, a do wszystkich uczestników polskiej sceny politycznej o solidarne poparcie działań władz polskich.

 

Mamy nadzieję, że nagłośnienie tej sprawy spowoduje, że w przyszłych wypowiedziach obowiązywać będzie właściwa, przyjęta przez UNESCO definicja: Niemiecki, Nazistowski Koncentracyjny Obóz Zagłady, wskazująca jednoznacznie autorów zbrodni. 

 

             Roman Śmigielski                             Tadeusz Adam Pilat

Sekretarz Generalny                                    Prezydent

 

 

OŚWIADCZENIE  EUWP

w sprawie wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy

Kopenhaga, Landskrona – 31 maja 2012 r.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.