Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

XIX Zjazd Związku Polaków we Włoszech

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją, 29 marca w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie odbył się XIX Zjazdu Związku Polaków we Włoszech (ZPwW). Na Zjazd federacji przybyli delegaci ze zrzeszonych stowarzyszeń i instytucji, zaproszeni goście oraz obserwatorzy.

Zjazd zaszczycili swą obecnością goście z Polski i z Europy: Wiceminister Gospodarki Dariusz Bogdan, senator  Marek Konopka reprezentujący Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP, poseł Joanna Fabisiak, wiceprzewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP, Helena Miziniak, prezydent EUWP i wiceprzewodnicząca Rady Polonii Świata, Teresa Kopeć, prezes Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii” i sekretarz EUWP oraz Anita Staszkiewicz ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Gośćmi zjazdu z Włoch byli najwyżsi przedstawiciele Polski w osobach Ambasadora  RP przy Kwirynale, Wojciecha Ponikiewskiego i Ambasadora RP przy Watykanie Piotra Nowina-Konopki. Tradycyjnie na zjazd przybyli ks. abp Szczepan Wesoły oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych, instytucji religijnych, naukowych i kulturalnych we Włoszech.

W przepełnionej delegatami i gośćmi Sali, otwarcia zjazdu dokonała prezes Joanna Heyman Salvadé. Podczas otwartej przedpołudniowej sesji obrad  głos zabierali  zaproszeni goście.  Wskazywano na rolę Polski w Europie, przedstawiano plany dotyczące jej udziału na arenie międzynarodowej na najbliższy rok.  Ambasador  RP przy Kwirynale  Wojciech Ponikiewski  w swoim wystąpieniu najwięcej miejsca poświęcił projektowi budowy Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Niedawną wizytę Prezydenta Republiki Włoch Giorgio Napolitano na polskim cmentarzu ocenił jako przejaw bardzo dobrych relacji polsko – włoskich zarówno politycznych jak i gospodarczych. Niedawno przybyły do Rzymu, Ambasador RP przy Watykanie, Piotr Nowina-Konopka, mówił m.in. o kanonizacji  Jana Pawła II i Jana XXIII oraz życzył zebranym owocnych obrad i wielu sukcesów w pracy polonijnej. W przemówieniach podkreślano ogromny wkład Związku w pracach przy organizowaniu zbiórki finansowej na budowę Centrum Informacyjnego na Monte Cassino i zaangażowaniu przy budowie tej placówki. Centrum Informacyjne, które przybierze nazwę Muzeum Pamięci 2 Korpusu, powstaje przy współpracy ZPwW z Ambasadą RP w Rzymie. O ostatnim stadium prac mówił autor projektu Centrum, architekt Pietro Rogacien, któremu złożono gorące podziękowania za niestrudzoną pracę w każdym etapie projektu.  Zebrani wyrazili gorącymi oklaskami serdeczne podziękowania Ambasadorowi  Wojciechowi  Ponikiewskiemu za wielki wkład pracy, niesłabnący entuzjazm i ogromne zaangażowanie w realizację tego projektu.

Uroczyste otwarcie Centrum, mieszczącego stałą wystawę  obrazującą  dzieje 2 Korpusu, odbędzie się 17 kwietnia br.  w przeddzień  uroczystości  związanych  z 70 rocznicą bitwy o Monte Cassino. W przemówieniach podkreślano rosnące znaczenie Związku nie tylko we Włoszech, ale również w europejskich środowiskach polonijnych. Prezydent EUWP, Helena Miziniak  i poseł Joanna Fabisiak podkreśliły niezwykle sprawną organizację konferencji „Monitor emigracji zarobkowej”, która odbyła się w Rzymie, w listopadzie ub. roku.

O planach i problemach polskich  instytucji we Włoszech mówili podczas  porannej sesji  Zjazdu: konsul Jadwiga Pietrasik,  kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie,  konsul generalny RP z Mediolanu - Jerzy Adamczyk, Paweł Stasikowski – dyrektor Instytutu  Polskiego w Rzymie,   Małgorzata Furdal  – dyrektor Polskiego  Ośrodka  Informacji Turystycznej oraz Danuta Stryjak – dyrektor Szkolnego  Punktu  Konsultacyjnego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie  oraz Luigi Marinelli z rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza.

Po wystąpieniach gości Zjazdu, prezes Związku – Joanny Heyman-Salvadé złożyła  sprawozdanie z  rocznej działalności  ZPwW.  W uzupełnieniu sprawozdania Zarządu poszczególne organizacje przedstawiły  własną działalność.

Po uroczystym obiedzie, w zamkniętej części Zjazdu, delegaci zatwierdzili bilans i sprawozdanie z działalności zarządu oraz udzielili zarządowi absolutorium.  Omawiano też rolę  i  trudności finansowe organu prasowego Związku, Biuletynu Informacyjnego  „Polonia Włoska” oraz przedyskutowano program działalności na bieżący rok. Dwa nowe stowarzyszenia złożyły wnioski o wstąpienie do federacji ZPwW.

Wieczorem, po obradach, zgodnie z coroczną tradycją, uczestnicy Zjazdu zostali zaproszeni przez Ambasadora  Wojciecha Ponikiewskiego na przyjęcie w salach recepcyjnych Ambasady RP. 

W niedzielę, 30 marca  uczestnicy  Zjazdu   gościli w  Instytucie Polskim  w Rzymie,  gdzie pod patronatem ZPwW odbyła się uroczysta projekcja odcinka specjalnego cyklu filmów dokumentalnych „Polacy  w Rzymie i w Watykanie”. Pokaz zgromadził wielu znamienitych gości, w tym bohaterów serialu oraz osoby reprezentujące instytucje współtworzące projekt, którego premiera jest jednocześnie początkiem szerszej  akcji promującej Polskę i Polaków na świecie.

Trzynastoodcinkowy  serial emitowany jest w Polsce w Programie 2 TVP, w każdą sobotę, o godzinie 13.25.  Twórcy filmów pragną, aby przyczyniły się one do kreowania pozytywnego wizerunku Polski, poprzez ukazanie rodaków żyjących we Włoszech, patriotów, a jednocześnie interesujących ludzi, reprezentujących swoją ojczyznę  za granicą.

Związek Polaków we Włoszech skupia obecnie około 650 członów, zrzeszonych w 17 stowarzyszeniach i instytucjach: Ognisko Polskie w Turynie, Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Genui, Związek Polaków w Mediolanie, Stowarzyszenie Kulturalne Włosko-Polskie w Toskanii, Stowarzyszenie Kulturalne Włosko-Polskie w Marche, Rzymskie Stowarzyszenie Włosko-Polskie (AIPRO),  Stowarzyszenie Komitetu Polonijnego w Ladispoli,  Stowarzyszenie Przyjaźni i Współpracy Polsko-Włoskiej w Kampanii (ACAIP), Stowarzyszenie „Dagome” z Katanii, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Kombatantów we Włoszech, Papieski Instytut Studiów Kościelnych i Fundacja Rzymska im. J. Z. Umiastowskiej, Associazione Culturale Amici dell’Europa, Accademia dei Rampanti, Stowarzyszenie Promocji Społecznej “Polonia ” z Ceseny, Związek Polaków Chrześcijan w Arezzo i Stowarzyszenie “Polska Ludoteka Rodzinna” w Este.                                                (EUWP)

 

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.