Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Wielki sukces Dni Polskich w Austrii

W sobotę 19 października br. zakończyły się ogromnym sukcesem trwające od 7 września br. XXII Dni Polskie w Austrii.

Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa, odbył się w wypełnionym po brzegi wiedeńskim kościele Votivkirche. Kościół został zbudowany jako votum dziękczynne za ocalenie Franciszka Józefa po nieudanym zamachu. To piękny, poddawany obecnie renowacji neogotycki obiekt, w którym stale odbywają się koncerty i imprezy muzyczne. Prawdziwym melomanom nie przeszkadzają nawet rusztowania w prezbiterium. Organizatorem Koncertu był Zarząd Forum Polonii w Austrii i Polsko-Austriackie Towarzystwo Kulturalne "Takt". Zorganizowanie koncertu w ramach projektu "Paderewski Transgraniczny" było możliwe dzięki wsparciu Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Krakowa oraz dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na koncert w Votivkirche przybyli tłumnie Polacy zamieszkali w Austrii, mieszkańcy Wiednia i licznie zaproszeni goście z Ambasodorem Rzeczpospolitej Polskiej Arturem Lorkowskim i przedstawicielem MSZ Austrii Ratko Simicem na czele. Ks. Dariusz Schutzki, wikariusz biskupi dla Miasta Wiednia, przekazał najserdeczniejsze pozdrowienia od kardynała Christopha Schönborna, dziękując za bogaty i interesujący program Dni Polskich.

Publiczność owacyjnie nagrodziła występ Orkiestry Akademii Bethovenowskiej z Krakowa, dyrygowanej przez Sebastiana Perłowskiego, jednej z czołowych a zarazem najmłodszych orkiestr symfonicznych w Polsce. Tworzą ją najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu. Podczas koncertu na fortepianie zaprezentował się Ireneusz Boczek. Orkiestra zachwyciła wykonaniem dzieł Ignacego Jana Paderewskiego: uwertury Es-dur i Fantazji Polskiej oraz utworami „Rozkochanie” i „Zaspokojenie”, współczesnego kompozytora polskiego, obecnego na koncercie w Wiedniu, Janusza Bieleckiego. Koncert zakończył się wspaniałym wykonaniem I symfonii D-dur „Tytan" Gustava Mahlera.

Ambasador RP w Austrii  Artur Lorkowski, w czasie swojego wystąpienia podziękował organizatorom tego trudnego przedsięwzięcia, jakim są  Dni Polskie w Austrii, a szczególnie Prezes Forum Polonii - Teresie Kopeć, za zaangażowanie oraz stworzenie zarówno Polakom mieszkającym w Austrii jak również rodowitym Austriakom możliwości udziału w tak bogatym polskim programie kulturalnym.

 

W czasie trwającej 6 tygodni XXII edycji Dni Polskich zaprezentowano rekordową ilość 55 imprez różnego rodzaju. Koordynatorem i głównym organizatorem tego wielkiego odbywającego się od 22 lat przedsięwzięcia jest Forum Polonii w Austrii, a organizatorami poszczególnych imprez są zarówno organizacje członkowskie Forum, jak i związki niezrzeszone. Na stronie ELIPSA.AT, jednej z najciekawszych i zawierających najlepsze reportaże fotograficzne stron internetowych Polonii austriackiej Barbara Kalczyńska podsumowując pisze: „W dniach od 7 września do 19 października 2013 mogliśmy uczestniczyć w kilkudziesięciu  różnych imprezach kulturalnych  na terenie Austrii.  Większość wydarzeń  odbyła się jednak w Wiedniu. Spektakle teatralne, spotkania autorskie, wernisaże i koncerty przyciągnęły w tym roku spore grono nowych polonusów. Publiczność nowa, sporo nowych twarzy, dużo młodzieży – naszej nowej Polonii”.                                  

 

(EUWP)

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.