Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dni Kultury Polskiej w Austrii

.                          Na zdjęciu od lewej: Urszula Pilat, Artur Górski, Teresa Kopeć, Ambasador Artur Lorkowski, Joanna Fabisiak, Aleksander Zając, Tadeusz Adam Pilat, Cezary Zaniewski, Małgorzata Zaniewska,  Haydar Sari, Jelena Ilkic, Julian Gaborek

W sobotę, 7 września,w przepięknej Sali Ratuszowej 3 dzielnicy Wiednia, odbyła się uroczystość inauguracji XXII Dni Kultury Polskiej, na którą licznie przybyli goście: Artur Lorkowski Ambasador Rzeczypospolitej Polski w Austrii z małżonką oraz Andrzej Kaczorowski - Konsul Generalny RP w Austrii z małżonką, poseł Joanna Fabisiak - zastępca przewodniczącego komisji do Spraw Łączności z Polakami za Granicą oraz członek tej komisji poseł Artur Górski, Dariusz Bonisławski - Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Przybyli też goście z Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych: z Wielkiej Brytanii Helena Miziniak - Prezydent EUWP, jej zastępca Alexander Zając z małżonką z Niemiec oraz Prezydent Honorowy Tadeusz Adam Pilat z małżonką, ze Szwecji.

Władze austriackie reprezentowali: Jelena Lljic - kierownik Oddziału Promocji Integracji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii Bruno Ludl - Przedstawiciel burmistrza 3 dzielnicy Wiednia, Haydar Sari Kierownik Wydziału kultury Magistratu Miasta Wiednia z małżonką oraz Anna Bolovich - radna 12 dzielnicy miasta Wiednia.

Byli również obecni polscy dyplomaci, przedstawiciele instytucji polskich w Wiedniu i duchowieństwa. Salę wypełnili po brzegi mieszkańcy Wiednia, zamieszkali w Austrii Polacy oraz prezesi organizacji polonijnych a wśród nich byli prezesi Forum Andrzej Lech i Piotr Radowski.

Prezes Teresa Kopeć dokonała otwarcia Dni Kultury Polskiej w imieniu zarządu Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii - Forum Polonii, które jest corocznie organizatorem i koordynatorem tego wielkiego kulturalnego przedsięwzięcia. Forum dołożyło wszelkich starań, aby uczcić 330 rocznicę „Odsieczy wiedeńskiej” i 30 rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Austrii, toteż tegoroczna edycja trwa od 7 września do 19 października i wyróżnia ją rekordowa ilość 55 imprez, organizowanych zarówno przez organizacje członkowskie Forum, jak i przez związki i instytucje niezrzeszone. Na przykład miesięcznik Polonii austriackiej „Polonika” przygotował aż 5 imprez. Po raz pierwszy w programie jest tak duża liczba imprez świadcząca o aktywności i zaangażowaniu Polonii austriackiej w promocję polskiej kultury i historii. Jest to czynnik nie tylko mocno integrujący środowisko polonijne, ale również wzmacniający integrację w społeczeństwie austriackim.

Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski powiedział: „Polonia oraz organizacje polonijne przez następny miesiąc będą ambasadorami Polski oraz polskiej kultury. Pokażcie Państwo swoim austriackim sąsiadom i przyjaciołom, jak wspaniała jest współczesna Polska”.

Prezydent EUWP, Helena Miziniak stwierdziła:„Podobne, tak duże, promujące Polskę przedsięwzięcie, organizowane przez Polonię, trudno jest znaleźć nie tylko w Europie, ale i na świecie”.

Oprawę muzyczną inauguracyjnego wieczoru przygotował zarząd Forum Polonii wraz ze Stowarzyszeniem Camerata Polonia, które jest młodą stażem, lecz znaną orkiestrą kameralną utworzoną przez muzyków polskiego pochodzenia, którzy ukończyli studia na prestiżowym Wiedeńskim Uniwersytecie Muzycznym. Tegoroczna gala inauguracyjna Dni Kultury Polskiej stała się ogromnym sukcesem organizatorów. Występ orkiestry „Camerata Polonia” oraz mistrzowski popis muzyczny młodych polskich muzyków „Das Kleine Wien Trio“ publiczność nagrodziła gromkimi, niekończącymi się owacjami na stojąco, a wywoływani na scenę artyści musieli kilkakrotnie bisować. Uroczystość zakończyła tradycyjna lampka wina.

 

W niedzielę, 8 wrześniana wzgórze Kahlenberg, gdzie corocznie odbywają się dożynki i uroczystości rocznicowe Odsieczy Wiedeńskiej, licznie przybyła polonia wiedeńska, pielgrzymi z Polski oraz goście Dni Kultury Polskiej. Obchody rozpoczęła msza św. Pontyfikalna, celebrowana przez Biskupa Józefa Zawitkowskiego z okazji 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej oraz 30 rocznicy wizyty duszpasterskiej Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele polskiej dyplomacji na czele z Ambasadorem RP w Austrii Arturem Lorkowskim, polscy parlamentarzyści, przedstawiciele sekretariatu EUWP, przedstawiciele władz austriackich oraz polskiej i austriackiej generalicji. Po mszy św. delegacje Ambasady RP, Sejmu, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, organizacji polonijnych oraz przybyłych z Polski pielgrzymek i sportowców, złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Janowi III Sobieskiemu i Wiktorii Wiedeńskiej.   Na dziedzińcu kościelnym odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Krakowa, występy zespołów folklorystycznych oraz tradycyjny już Bieg Sobieskiego. Uroczystość uświetniła widowiskowa Małopolska Chorągiew Husarska.                   (EUWP)

  

Na zdjęciu od lewej: Prezydent EUWP Helena Miziniak, Tadeusz Adam Pilat,Teresa Kopeć - foto Janina Osse-Frei

Autor zdjęć :Barbara Kalczyńska

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.