Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Święto Polonii w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w warszawskim Domu Polonii z przedstawicielami polonijnych i polskich organizacji. Uroczystość w Domu Polonii swoją obecnością uświetnili: prezydentowa Karolina Kaczorowska, wiceminister Beata Stelmach, dyrektor Barbara Tuge-Erecińska, posłowie Joanna Fabisiak i Mirosław Koźlakiewicz, senator Andrzej Person, wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Edward Hartwich i dyrektor TV Polonia Łukasz Kardas. Obecni również byli poseł Gervazy Longher z Rumunii, przedstawiciele Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz organizacji polskich i polonijnych z USA, Kanady, Brazylii, Niemiec, Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Łotwy i Austrii.

Witając Prezydenta RP, gości oraz przedstawicieli Polonii i Polaków z zagranicy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski przypomniał m.in., że dwa lata temu, w czasie uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II, Pan Prezydent podejmował Polonię w Ambasadzie RP w Rzymie, a w roku ubiegłym i dzisiaj po raz kolejny zaszczyca nas swoją obecnością. Prezes Stowarzyszenia wyraził nadzieję, że już na stałe do kalendarza oficjalnych wydarzeń z udziałem Głowy Państwa weszło Spotkanie Prezydenta RP z Polonią, w dniu jej święta. Podkreślił też, że takie spotkanie przypomina, iż Prezydent „reprezentuje nas wszystkich, także tych, których życie toczy się poza granicami Polski”.

Prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Polonii i Polaków za Granicą dziękował działaczom polonijnym za ich zaangażowanie w działalność służącą temu, aby „polskość trwała, a Polacy mieli silne poczucie związku z Ojczyzną”. Prezydent podkreślił, że ma świadomość, iż w Domu Polonii spotyka się z gronem ludzi najbardziej zasłużonych i najgłębiej zaangażowanych w sprawy życia polskiego i polonijnego. Dodał również, że rozumie, iż ta ich działalność wiąże się najczęściej nie tylko ze splendorem i honorami, ale z koniecznością poświęcenia prywatnego czasu na sprawy polonijne w imię polskości i jedności.

 

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, podczas uroczystości w Domu Polonii w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Teresę Ciecierską przewodniczącą Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju oraz Jarosława Kamińskiego, vice mera miasta Wilna, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie Danutę Damską z Białorusi a Złotym Krzyżem Zasługi Andrzeja Jaczewskiego i Reginę Katner.

Podczas uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski i prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski odsłonili popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, dłuta młodego rzeźbiarza z Ukrainy Wasyla Dutki, inaugurując tym samym Salon Muzyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w warszawskim Domu Polonii. Uroczysty koncert rozpoczęła lwowska pianistka Marianna Humecka „Menuetem” Paderewskiego. Następnie wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej, warszawscy artyści  Małgorzata Kubala (sopran), Robert Cieśla (tenor), Beata Szebeszczyk (fortepian) oraz pianista Mathis Zieliński z Paryża.

Po koktajlu z Prezydentem RP w ogrodach Domu Polonii, rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarii w asyście Husarzy odebrał z rąk prezesa „Wspólnoty Polskiej” Longina Komołowskiego flagę narodową oraz chorągiew, jako symbol rocznicy „Odsieczy wiedeńskiej” oraz nowej tradycji corocznych uroczystości Polskiej Husarii na Zamku w Pułtusku. Na dalszą część obchodów goście polonijni pojechali do Domu Polonii na Zamku w Pułtusku, gdzie nastąpiło odsłonięcie przez panią prezydentową Karolinę Kaczorowską tablicy poświęconej Prezydentowi RP Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.