Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

"Liczę, że odczujecie nową jakość spojrzenia na sprawy Polonii" - Prezydent Andrzej Duda w Paryżu

28 października 2015 roku z oficjalną wizytą państwową we Francji przebywal Prezydent RP pan dr Andrzej Duda. Mając tylko jeden dzień na te wizyte Prezydent znalazł czas by aż trzykrotnie spotkać się ze swoimi rodakami mieszkającymi nad Sekawaną. Francja kraj przyjazny dla Polski i Polaków od wielu juz lat stała sie ziemią azylu dla przybyszów znad Wisły. Polonia Francuska liczy ten czas od Wielkiej Emigracji, ktora schroniła się tutaj po przegranym powstaniu listopadowym z roku 1831. Wtedy zostały założone we Francji, a zwłaszcza w Paryżu ważne instytucje, jak Polska Misja Katolicka, szkoła Polska, Biblioteka Polska, które umożliwily zachować polskość i nie oslabiając ducha naszego narodu będącego na obczyźnie ukierunkowac go na niepodległość i na stałą dazność do odzyskania przez Polske wolności i suwerenności w granicach sprzed zaborów. Stąd gdy do Francji, do Paryża, przyjechał ze swoją pierwszą wizytą oficjalną Prezydent RP Andrzej Duda, to chciał się też spotkać w kilku historycznych miejscach z Polonią Francuską.

Takim współcześnie ważnym miejscem spotkan i manifestacji patriotycznych w Paryzu jest usytuowany na Placu Inwalidow pomnik, znajdujący się w pobliżu polskiej Ambasady i Konsulatu, zwany Tablicą Solidarności. Miejsce bardzo ważne i symboliczne, ponieważ to w tym miejscu po raz pierwszy po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 roku odbyła się poteżna manifestacja popracia i solidarności polskiej emigracji patriotyczno-politycznej, wespół z francuskimi przyjaciółmi, dla dążeń wolnożciowych zlamanych dekretem po jego wprowadzeniu przez soladateskę wojskową utrzymujaca przy władzy w Polsce organizącje przestępczą typu PZPR oraz i ich wasali z ZSL, SD i innych im podobnych. W poczatkowym okresie został na tym placu ustawiony metalowy krzyz, gdzie w czasie trwania stanu wojennego odbywały się pikiety, manifestacje i inne akcje skierowane przeciwko panującemu w Polsce reżimowi komunistycznemu. Składano tutaj kwiaty, zapalano znicze i świece, czy też plakatowano banerami czy afiszami i ulotkami znajdujace sie nieopodal drzewa i ogrodzenia. Wszytko to bylo robione po to by wreszcie upadł w Polsce cały PRL wraz z jego reprezentacją za granicą we Francji. Z czasem tzw. przemian zaistniałych w Polsce w czerwcu 1989 roku wiąże się też przeniesienie tego metalowego krzyża na Cmentarz do Montmorency i zastąpienie go pomnikiem. Ostatnia manifestacja patriotyczna przy pomniku-tablicy Solidarności była zorganizowana w niedzielę 30 sierpnia 2015 roku. Była to 35 rocznica powstania Solidarności, na której mimo zaproszenia nie bylo żadnego przedstawiciela ani Ambasady, ani Konsulatu, ani Ataszatu Wojskowego. Te manifestacje patriotyczna zorganizowaly stowarzyszenia i organizacje patriotyczne z Federacja Polonii Francuskiej na czele. Stąd zlożenie kwiatow i obecność Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy w tym miejscu, przed innymi Jego spotkaniami i wystąpieniami, uważamy za bardzo wyraźny, mocny i ważny symbol oraz znak jedności z naszym polonijnym i patriotycznym środowiskiem.

Drugim waznym spotkaniem z Polonia we Francji byla wizyta i spotkanie pana Prezydenta A. Dudy w Polskim Kościele na Concorde. Tutaj takze odbyła sie bardzo wzruszająca i uroczysta ceremonia złożenia przez Niego wiązanki kwiatów pod wmurowana i poswięcona w kwietniu 2011 roku, w pierwszą rocznicę zamachu smolenskiego tablice pamiatkową poświeconą tragicznie zmarłemu podczas pełnienia funkcji Głowy Państwa Polskiego panu Prezydentowi sp. Lechowi Kaczyńskiemu, Jego małżonce sp. Marii i pozostałym 94 osobistościom. Tablica ta powstała takze dlatego, ze zginęli oni wtedy bedąc w drodze na jubileuszowe uroczystości religijno-państwowe do Katynia, by w taki uroczysty sposób uczcić smierć i ludobojswto dokonane na polskich żolnierzach i oficerach internowanych w obozach Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa. 

Ostatnim spotkaniem Prezydenta A. Dudy z Polonią Francuską było to, które odbyło się wieczorem w Polskiej Ambasadzie w Paryżu. Tutaj na wystosowane w tym celu zaproszenie przybyło bardzo dużo osób, które nawet nie bedąc członkami Federacji Polonii Francuskiej, czy też czlonkami stowarzyszeń lub organizacji polonijnych z reguły są zawsze zapraszane i obecne z okazji ważnych wydarzeń, rocznic czy innych uroczystości. Do nich to pan Prezydent Andrzej Duda skierowal swoje slowa, po wcześniejszym przywitaniu i przedstawieniu przez Ambasadora polskiego we Francji.

Pan Prezydent udekorowal za wybitne zasługi oddane dla spraw Polonii i Polski 11 przedstawicieli Polonii Francuskiej, w której wyraźna większość stanowią członkowie i przyjaciele Federacji Polonii Francuskiej. Lista osób (na 9 osob wymienionych w tekscie) wchodzacych w sklad wladz FPF odznaczonych osobiscie przez Prezydenta Polski pana Andrzeja Dude zawiera 7 osób w tym m.in.:

1 - Księdza Infulata Stanisława Jeza - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, byłego juz Rektora PMK we Francji i jednocześnie wielkiego przyjaciela Federacji;

2 - Księdza Prałata dr Krystiana Gawrona - Krzyżem Oficerskim Orderu Zaslugi RP, Wicerektora PMK i z urzędu członka Krajowej Rady FPF;

3 - Członka KR FPF panią Danutę Nowakowską - Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP;

4 - Prezesa FPF pana Stanisława Aloszko - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP;

5 - Wiceprezesa FPF - pana Tadeusza Gieysztora - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zaslugi RP;

6 - Wiceprezesa FPF - pana Marka Kurka - Krzyzem Kawalerskim Orderu Zasługi RP;

7 - Czl. Biura FPF z-ce Skarbnika pana Jerzego Malinowskiego - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP;

8 - Czł. Biura FPF - panią Marię Jolantę Dzwigałę - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP;

W tym składzie odznaczonych jest tez bardzo nam życzliwy redaktor Glosu Katolickiego

9- ks. Tomasz Sokól, który jest odznaczony - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Łęcznie podczas tego spotkania w ambasadzie RP odznaczonych było 11 osób.

 

Stanislaw ALOSZKO

Prezes FPF

Paryż: dn 09.11.2015

 

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.