×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Letni Festyn w Muzeum Izba Polska w Danii.

25 czerwca Muzeum Izba Polska w Tgerup, które jest członkiem Federacji Polonia w Danii, było gospodarzem tradycyjnego spotkania swoich członków oraz przyjaciół Federacji, w związku z uroczystym otwarciem sezonu muzealnego. Na wstępie kierownik Muzeum, Torsten Elsvor powitał wszystkich zebranych i poinformował o zmianach, jakie nastąpiły w Muzeum w ostatnim czasie. Została otwarta nowa ekspozycja profesjonalnie przygotowana przez etnografa z Polski. Projekt ten został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Festynie nie zabrakło też polskiej muzyki i polskich pieśni, zwłaszcza bardzo cenionych przez potomków pierwszych Polaków przybyłych do Danii, na wyspy Lolandię i Falster w 1893 roku.

Ambasadę Polską reprezentowała attaché kulturalna, Olga Zawadzka. Przybyli również: prezes Federacji Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii, Lidia Szuster z mężem i prezes honorowy Federacji, Roman Śmigielski z małżonką.

Muzeum pierwszych polskich emigrantów, Izba Polska w Tågerup jest jednym z dwóch muzeów tego typu w Europie, drugie znajduje się we Francji. Sam budynek, położony w szczerym polu, to autentyczny budynek mieszkalny pracowników sezonowych. Jest chronionym zabytkiem, zbudowany w roku 1911. Był przeznaczony dla 30 sezonowych pracowników-Polaków. W większości były to dziewczęta, które pracowały głównie przy uprawie buraków cukrowych, pod ścisłym nadzorem srogich „Affseherów”. Była to niesamowicie ciężka praca od godz. 6 rano do 18.30 z przerwą na śniadanie i obiad. Na zimę wracali do domu, aż do roku 1914, do wybuchu I Wojny Światowej, która wielu zatrzymała w Danii na zawsze. Ci pierwsi Polacy byli pracowici, ambitni, kochali swój kraj, dbali o swoją tożsamość, o swój język, o wiarę, ale także integrowali się ze społeczeństwem w państwie, w którym przyszło im żyć. Ukształtowali w Danii opinię o Polakach, z której duńska Polonia korzysta do dziś.

W historycznym budynku Muzeum odprawiana jest raz do roku msza św. z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Kierownictwo Federacji Polonia zachęca i serdecznie zaprasza wszystkich do odwiedzenia Muzeum.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.