×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Igrzyska Polonijne w Arłamowie

Od 27 lutego do 5 marca odbywały się w Bieszczadach, w Arłamowie, XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Organizatorami Igrzysk byli:  Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Województwo Podkarpackie wraz z Podkarpacką Federacją Sportu. Honorowym patronatem Igrzyska objął Prezydent RP Andrzej Duda. 27 lutego, otwarcie Igrzysk zostało poprzedzone spotkaniem przedstawicieli Polonii z Magdaleną Tadeusiak-Mikołajczak, dyrektor TVP Polonia, a następnie wyjazdem do Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu na organizowaną przez Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego konferencję – „Europa Karpat, płaszczyzna współpracy”.

Ceremonia otwarcia XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych odbyła się w patio hotelu w Arłamowie. W ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Adam Kwiatkowski - Szef Gabinetu Prezydenta RP,  Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski,  parlamentarzyści, samorządowcy przedstawiciele świata sportu i przede wszystkim - Polonia i Polacy z całego świata. Europejską Unię Wspólnot Polonijnych reprezentował Prezydent Tadeusz Adam Pilat.

 

W zawodach startowali członkowie sekretariatu EUWP Teresa Sygnarek i Andrzej Janeczko. Byli też obecni: Sekretarz EUWP Maria Przybyła-Daczewska, Emilia Chmielowa z Ukrainy, Michał Mackiewicz i Jarosław Narkiewicz z Litwy, Mieczysław Jaśkiewicz z Białorusi i Teresa Kopeć z Austrii. Z USA przybyła do Arłamowa Bożena Kamiński, reprezentant Kongresu Polonii Amerykańskiej, Radę Polonii Świata reprezentowali prezes Jan Cytowski i sekretarz Teresa Szramek. O oprawę uroczystości zadbał telewizyjny duet: Agata Konarska i Jacek Kurowski, natomiast jej przebieg transmitowała TVP Polonia.

Marszałek Władysław Ortyl powitał uczestników a oficjalną część rozpoczęły przemówienia zaproszonych gości. Do organizatorów i przedstawicieli Polonii list skierował Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytał Adam Kwiatkowski - Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezentacja zawodników odbyła się podczas plenerowej części imprezy przed hotelem. Jej kulminacyjnym punktem byli zapalenie olimpijskiego znicza, który zapalił Zdzisław Myrda – koszykarz i trener z Rzeszowa, olimpijczyk z Moskwy. Gościom oczekującym w patio hotelu, czas umilały występy zespołu VOX
i Janusza Radka.

28 lutego, duża część polonijnych zawodników i gości udało się kilkoma autokarami do Lwowa, gdzie uczestniczyli w mszy św. w Katedrze lwowskiej. Program wyprawy obejmował również zwiedzanie lwowskiej Starówki, Cmentarza Orląt Lwowskich i teatru.

W igrzyskach udział wzięło ponad 475 zawodników z 18 krajów świata. Rywalizowali ze sobą przez pięć dni, od poniedziałku do piątku w ośmiu dyscyplinach sportowych: short tracku, narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, wieloboju łyżwiarskim, hokeju na lodzie, biathlonie, nordic walking i snowboardzie. Zawody rozgrywały się na stoku narciarskim „Laworta”, stoku narciarskim „Gromadzyń”, Arenie Sanok, stadionie miejskim w Ustrzykach Dolnych i torze saneczkowym w Przemyślu.

5 marca, w Hotelu Arłamów miała miejsce ceremonia zamknięcia igrzysk, którego dokonali wspólnie marszałek Władysław Ortyl i prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski. W uroczystości udział wzięli również Jarosław Narkiewicz, wicemarszałek Sejmu Republiki Litewskiej i Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn Polonii – Marsz Polonia.

Podczas uroczystości nagrodzono pucharami reprezentacje krajów, które wygrały w klasyfikacji medalowej. W sumie zawodnicy zdobyli ponad 300 medali – złotych, srebrnych i brązowych. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Polacy z Litwy zdobywając w sumie 109 medali, w tym 42 złote, 33 srebrne i 34 brązowe. Drugie miejsce przypadło Polakom z Czech, którzy zdobyli w sumie 81 medali, w tym 32 złote, 26 srebrnych i 23 brązowe. Na trzecim miejscu uplasowali się z kolei Polacy z Białorusi zdobywając w sumie 40 medali, w tym 10 złotych i po 15 srebrnych i brązowych. Pozostałe miejsca przypadły kolejno: Rosji, Kanadzie, Szwecji, Stanom Zjednoczonym, Austrii, Luksemburgowi, Norwegii, Węgrom, Niemcom, Ukrainie, Kazachstanowi, Bułgarii i Hiszpanii.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.