×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Nowe Biuro Polonii w Hiszpanii

2 kwietnia br. zarząd i członkowie Stowarzyszeń „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” i Dom Polski zebrali się w celu inauguracji nowej siedziby. Uroczystość uświetniła obecność Piotra Dolaty, charge d’affaires RP w Madrycie oraz konsula Krzysztofa Czaplickiego. Z ramienia Polskiej Kapelanii w Madrycie przybył ks. Mirosław Baran oraz z Kapelanii Getafe - Mostoles ks. Andrzej Sobczyk, który jednocześnie dokonał uroczystego poświęcenia pomieszczeń biura. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości nadeszła pora na tradycyjną lampkę szampana oraz poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych. Siedziba Stowarzyszenia mieści się obecnie przy ulicy Villaverde Nr 9 w Getafe, pod Madrytem.

 

Biuro Stowarzyszeń „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” i Dom Polski istnieje w Getafe już od dziesięciu lat. Przebywający na terenie Hiszpanii Polacy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mogą tu zgłosić się, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu swoich problemów. Są to: porady prawne i notarialne, tłumaczenia przysięgłe i robocze, porady psychologiczne oraz pomoc w uzyskiwaniu świadczeń emerytalnych i rentowych.

Biuro powstało z inicjatywy prezesa Andrzeja Janeczko z powodu ogromnego zapotrzebowania na tego rodzaju pomoc, która stanowi od momentu jego powstania integralną część programu działalności Stowarzyszeń. Prowadząca biuro Anna Kielak, jednocześnie piastująca funkcję wiceprezesa Domu Polskiego, na bazie wieloletniego doświadczenia w kwestiach socjalnych i formalno-prawnych stara się znaleźć rozwiązanie dla problemów naszych rodaków, a w razie potrzeby umożliwia konsultacje z odpowiednimi specjalistami na stałe współpracującymi z Punktem Doradztwa. Działalność biura opiera się na wieloletniej owocnej współpracy z Konsulatem RP w Madrycie, Senatem RP, Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oraz Polskimi Kapelaniami w Madrycie, Getafe – Mostoles i Alcala De Henares. W ciągu ostatnich miesięcy działalność biura stała się mocno utrudniona z uwagi na konieczność zmiany dotychczasowej siedziby. Prowizoryczne warunki stanowiły problem zarówno dla pracowników biura, jak i dla zgłaszających się osób. Biuro – Punk Konsultacyjny nadal prowadzić będzie dotychczasową działalność w nowej siedzibie:

  • Porady prawne i notarialne
  • Tłumaczenia przysięgłe i robocze
  • Porady psychologiczne
  • Pomoc w uzyskiwaniu świadczeń emerytalno-rentowych

Andrzej Janeczko, Prezes organizacji „Nasz Dom” (Nuestra Cas)

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.