Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Prezes Federacji Polonii Francuskiej Stanisław Aloszko odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

Prezes Federacji Polonii Francuskiej Stanisław Aloszko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP z rąk  Prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego spotkania z Polonią Francuską w dniu 28 października 2015 w Ambasadzie RP w Paryżu.

Stanisław Aloszko urodził się w Rzepinie (Ziemia Lubuska) gdzie ukończył Liceum a następnie ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Wroclawskim w zakresie Fizyki Doświadczalnej. W 1975 roku rozpoczął prace naukowo-badawczą w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach (GIG). 

Był nauczycielem matematyki i fizyki w Zespole Szkół Zawodowych Ministerstwa Górnictwa w Chorzowie Batorym oraz w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno Kartograficznym w Katowicach (OPGK), gdzie wraz z początkiem letnich strajków z 1980 roku był założycielem i członkiem Niezależnych Samorządnych Związkow Zawodowych „Solidarność”. Na Zjeździe w Szczecinie tuż po strajku ostrzegawczym w marcu 1981 został oddelegowany do władz branżowych pracowników OPGK, a następnie został delegatem na Walne Zebranie największego Regionu. Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach. Szykanowany w stanie wojennym pozostal jednak w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, gdzie prowadzil prace badawcze i naukowe w zakresie wykorzystania techniki laserowej wykorzystanej w górnictwie.

Z powodu ustawicznych prześladowań za zaangażowanie w działalność opozycyjną i związkową, zdecydował się na emigrację polityczną do Francji gdzie uzyskał wraz z rodziną azyl polityczny. Na emigracji angażował się nadal w działalność społeczną i polityczną. Będąc członkiem i działaczem Federacji Polonii Francuskiej powierzono mu przewodnictwo tej zasłużnonej organizacji dachowej, która od wielu lat jest członkiem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.