Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Spotkanie dla nowych emigrantów w Wiedniu

W dniu 5 czerwca, w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu odbył się kolejny wieczór informacyjny dla Polaków zamieszkałych w Austrii.

Organizatorem spotkania była Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii” przy współpracy z Wydziałem Konsularnym oraz Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu.

Uczestników wieczoru powitała prezes Forum Teresa Kopeć oraz Jan Walkiewicz, I sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Tematyka wieczoru obejmowała zagadnienia: działalność gospodarcza, księgowość, podatki, ubezpieczenia, mieszkania komunalne, spółdzielcze i własnościowe, rola konsula w przypadkach losowych, możliwość pomocy ze strony WPHI Ambasady RP w Wiedniu dla polskich podmiotów gospodarczych oraz możliwość współpracy z Agencją Gospodarczą w Wiedniu MINGO oraz porady prawne.

Porad udzielali: polski adwokat - Aleksandra Fux, doradcy z Centrum Informacyjno-Doradczego IBZ Polonia - Iwona Jarzemski i Agata Mrożek Duda, przedstawiciel konsulatu - Marta Kusik, I sekretarz WPHI Jan Walkiewicz, z projektu Agencji Gospodarczej w Wiedniu MINGO współpracujący z tą agencją Wojciech Antosz oraz Elvira Dubas w zakresie doradztwa w kwestii asymilacji i integracji ze społeczeństwem austriackim.

Program wieczoru przygotowany był w formie indywidualnych pytań zadawanych przez uczestników. Dało to możliwość naszym gościom uzyskania dodatkowych informacji, które nie były objęte programem wieczoru. Dla uczestników wieczoru organizatorzy przygotowali poczęstunek w formie bufetu. Znacznie przedłużono czas udzielanych porad, gdyż spotkanie cieszyło się bardzo dużą frekwencją i zainteresowaniem uczestników.

Organizatorzy przeprowadzili z uczestnikami wieczoru wiele sondaży, z których wynika, że w kręgu zainteresowania nowej emigracji nie są jedynie sprawy socjalne. Padło wiele pytań dotyczących oświaty, możliwości podjęcia studiów w Wiedniu przez członków rodzin będących w Polsce, możliwości korzystania z oferty kulturalnej Instytutu Polskiego i Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.

Większość młodych osób, nie jest zorientowana w strukturach polonijnych i możliwościach korzystania z ofert przez nie proponowanych, toteż informacja i prezentacja działalności organizacji polonijnych będzie tematem następnego wieczoru informacyjnego.

Działania na rzecz rosnącej nowej emigracji zarobkowej jest jednym z priorytetowych kierunków działalności Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”. Tego typu spotkania informacyjne odbywają sią dwa razy do roku, a w dniach 24-26 października Forum będzie organizatorem piątej edycji Konferencji Monitor Emigracji Zarobkowej, przy współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych i Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Wiedniu.                                      (EUWP)

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.