×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Spotkanie Prezydenta RP z Polonią włoską

W sobotę 26 kwietnia, w przeddzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, w Instytucie Polskim w Rzymie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną spotkał się z przedstawicielami Polonii włoskiej oraz obywatelami Włoch związanymi z Polską. Prezydent Komorowski  przewodniczyło ficjalnej polskiej delegacji na uroczystości kanonizacyjne papieża Jana Pawła II i papieża Jana XXIII. Na spotkaniu Prezydent wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności polonijnej oraz na rzecz polsko-włoskiej współpracy. W spotkaniu uczestniczył Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. 

W swoim wystąpieniu Prezydent, podkreślając niezwykły moment spotkania i radość z wyniesienia na ołtarze papieża Polaka oraz Jana XXIII, zwrócił uwagę  na ciągłe wzmacnianie się pozytywnych relacji  między obydwoma krajami, za co dziękował w szczególny sposób odznaczonym  uznając ich wkład w ten proces.  

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności polonijnej, oraz upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy o roli polskich żołnierzy w walkach o Monte Cassino  znanym działaczom Polonii włoskiej i europejskiej: Joannie Ewie Heyman Salvadé prezesowi Związku Polaków we Włoszech i prof. Grzegorzowi Kaczyńskiemu, wiceprezesowi tej organizacji.

 Z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego wysokie odznaczenia otrzymali również inni członkowie Związku Polaków we Włoszech: Ojciec Hieronim Fokciński za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i zasługi w działalności edytorskiej i polonijnej,  Krystyna Jaworska, za wybitne zasługi w działalności polonijnej i za upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy o roli polskich żołnierzy w walkach o Monte Cassino, oraz Maria Bułhak Jelska Allegranza i  Maria Wanda Romer Sartorio, za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego we Włoszech.

Warto podkreślić, że spotkanie to było również okazją do wręczenia przez Prezydenta Komorowskiego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Grzegorzowi Gałązce, za wybitne zasługi w dokumentowaniu pontyfikatu Jana Pawła II i za osiągnięcia w pracy artystycznej. Grzegorz Gałązka jest autorem zdjęć do wspaniałych albumów fotograficznych wydanych z okazji kanonizacji przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. 

Wysokie odznaczenia państwowe otrzymali również: Sante Graciotti, Luigi Marinelli, Paweł Morawski i Arturo Mari. Po wręczeniu odznaczeń Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną dokonał otwarcia wystawy "Papież wolności", po której oprowadzał dyrektor  Instytutu Polskiego Paweł Stasikowski. Wystawa ta  ukazuje drogę do polskiej wolności przez pryzmat pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Ekspozycja zorganizowana pod honorowym patronatem prezydenta RP, na którą składa się ok. 100 zdjęć, została przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II i była uprzednio prezentowana na placu Zamkowym w Warszawie

Joanna Ewa Heyman Salvadé

Joanna Ewa Heyman Salvadé, urodziła się w Zawierciu, gdzie uczęszczała do  szkoły podstawowej i liceum. Ukończyła Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Warszawie, nostryfikowane na Università degli Studi di Milano, Facoltà di Medicina i Università degli Studi di Parma. Jest specjalistą w dziedzinie reumatologii, kardiologii, ultrasonografii serca i kardiologii pediatrycznej. Współpracowała z Mount Sinai University, New York, University La Jolla w San Diego, California.

Pracowała jako asystent a następnie adiunkt w Policlinico w Mediolanie, w Ospedale di Garbagnate Milanese, w Ospedale di Rho w Mediolanie, w Fondazione Don Gnocchi w Mediolani i Ospedale Fatebenefratelii w Mediola­nie, współpracowała z Consiglio Nazionale del­le Ricerche i Istituto di Fisiologia Clinica w Mediolanie. W latach 2001-2011 była profesorem kontraktowym Kardiologii na Università degli Studi w Mediolanie. Jest autorką i współautorką 91 publikacji w pismach naukowych europejskich i amerykańskich.

Mieszka we Włoszech, w Mediolanie od roku 1974 r. Jest od 2009 r. Prezesem Związku Polaków we Włoszech, była jego współzałożycielem, członkiem zarządu i wiceprezesem w latach 1999-2009. Była też współzałożycielem i członkiem Związku  Polaków w Mediolanie oraz jego długoletnim prezesem. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego budowy Muzeum  Pamięci 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino. Aktywnie działa Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, była organizatorem międzynarodowej konferencji o „Monitor 2013” w Rzymie. Dotychczasowo odznaczono Medalem Pro Memoria (2007) i Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2012).                                                                            (EUWP)

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.