Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Uroczystości Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

gggg

 

2 maja Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto ustanowione zostało w 2002 roku w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

 

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” tradycyjnie w tym dniu organizuje w Warszawie spotkanie przedstawicieli Polonii z wielu regionów świata. W tym roku wspólne obchody 2 maja - Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą - rozpoczęły się w Warszawie przemarszem Polonii i zaproszonych gości sprzed Domu Polonii, przez Krakowskie Przedmieście na plac przed Pałacem Prezydenckim, w asyście Podlaskiej Chorągwi Husarii, dwunastoosobowej grupy rekonstrukcyjnej.

W pochodzie, który przeszedł Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli przedstawiciele organizacji polskich i polonijnych z różnych zakątków świata oraz harcerze ze Sztokholmu.

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej oraz wręczenie flag jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom i organizacjom polonijnym.

Corocznie do uroczystości zapraszanych jest kilka kolejnych organizacji polonijnych.

W tym roku zaszczytu odebrania biało-czerwonych flag z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego dostąpili m.in.: Longin Komołowski - prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”; ks. hm. Paweł Drążyk - komendant Niezależnego Hufca Harcerstwa Polskiego „LS-Kaszuby” w Szwecji; Jan Cytowski - wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej; Aleksander Zając - dyrektor Biura Organizacji Polskich w Berlinie; Ryszard Stankiewicz - prezes Związku Polaków na Łotwie; Teresa Kopeć - prezes Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”; Józef Szymeczek - prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

 

Alexander Zając odbiera flagę z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego

 

 

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.