×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Święto polonijnego sportu w Toruniu

Inuguracja 1W dniach 29 lipca do 6 sierpnia odbywały się w Toruniu XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne „Toruń 2017”.

Igrzyska odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorami igrzysk byli: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Miasto Toruń a mecenasem imprezy Senat Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Ceremonia otwarcia XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych odbyła się w sobotę, 29 lipca wieczorem w Arenie Toruń. Na uroczystą inaugurację Igrzysk przybył marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP, Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska”, prezydent Torunia, Michał Zaleski i Irena Szewińska z Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Europejską Unię Wspólnot Polonijnych reprezentował prezydent Tadeusz Adam Pilat. Obecni też byli: Małgorzata Kwiatkowska, (Rada Naczelna Polonii Australijskiej), Helena Miziniak i Aleksander Zając (Rada Polonii Świata) oraz Waldemar Tomaszewski, Michał Mackiewicz i Jarosław Narkiewicz (Litwa).

Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, zwracając się do uczestników Igrzysk powiedział: „Dziękuję Wam za to, że tutaj jesteście, że kochacie Polskę. Będziecie rywalizować w silnej konkurencji, ale przede wszystkim będziecie razem! Zachęcam Was do zwiedzania Torunia, ale także do odwiedzania innych polskich miast".

W części oficjalnej po powitaniach i wystąpieniach gości nastąpił przemarsz uczestników, odegrano hymn Igrzysk i odbył się Apel Olimpijski. Znicz zapalili toruńscy olimpijczycy w asyście 50 kolarzy UKS Copernicus oraz 35 uczniów. W części artystycznej odbył się pokaz tańca i światła z udziałem akrobatów i baletu, a jej zwieńczeniem był koncert zespołu FEEL.

Na trzynastu miejskich obiektach sportowych Torunia w Igrzyska rywalizowało 978 zawodników z 32 krajów świata, m.in. z odległej Australii, Singapuru czy RPA. Najliczniejsza reprezentacja przyjechała do Torunia z Czech i liczyłą 117 zawodników, najmniej liczna (jednoosobowa) z RPA i Ekwadoru. Najstarszymi uczestnikami Igrzysk byli: Stanisława Dobrowolska z Australii (85 lat) oraz Piotr Konior z Kanady (85 lat), najmłodszą Ewa Horaj z Ukrainy (3 lata). Najliczniej obsadzone były zmagania lekkoatletyczne (311 startujących).

W Igrzyskach w 25 konkurencjach sportowych ogółem wręczono 1.199 medali (412 złotych, 402 srebrne, 385 złotych) w tym 856 objętych klasyfikacją generalną. Zdobywali je zawodnicy z 30 krajów. Najstarszą medalistką Igrzysk została Stanisława Dobrowolska z Australii (85 lat), która w Nordic Walking wywalczyła srebrny medal. Najmłodszą medalistką została Ewa Horaj z Ukrainy, która w rzucie oszczepem zdobyła brązowy medal.

 

Zgodnie z regulaminem igrzysk została powołana Rada Igrzysk, której zadaniem jest podejmowanie decyzji w sprawach nadzwyczajnych, wykraczających poza zakres jednej dyscypliny sportu. W skład Rady weszli”

      Zbigniew Fiderewicz – przewodniczący, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia,

      Ambasador dr Witold Rybczyński – przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

      Henryk Cieślar – przedstawiciel Polonii z Czech

      Andrzej Janeczko – przedstawiciel Polonii z Hiszpanii

      Danuta Zielińska – przedstawiciel Polonii z Kanady

 

Nowym elementem Igrzysk była impreza zorganizowana przez główne ekipy krajowe w Wiosce Olimpijskiej 1 sierpnia, zatytułowana: „Uczestnicy dla organizatorów”. Na scenie przewodził Andrzej Janeczko, szef ekipy hiszpańskiej i jednocześnie sekretarz EUWP. W stoiskach poszczególnych ekip uczestnicy byli częstowani regionalnymi potrawami, wypiekami, napojami, winem i piwem. Największy tłok panował przy dystrybutorze piwa ekipy z Zaolzia. Impreza uzyskała wielką popularność zarówno wśród uczestników, jak i organizatorów.

Ceremonia zakończenia odbyła się 5 sierpnia w Fosie Zamkowej. Po wystąpieniach w części oficjalnej i sportowej nastąpiło podsumowanie Igrzysk, wręczenie pucharów w klasyfikacji generalnej i Fair Play. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła zaolziańska ekipa z Czech, która zdobyła 54 złotych medali, 53 srebrne i 54 brązowe. Puchary za 5 czołowych miejsc klasyfikacji medalowej otrzymały: Czechy, Litwa, Białoruś, Kanada i Niemcy. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze Hiszpania (6), Austria (9) i Francja (10).Puchar Fair Play od Rady Igrzysk wręczono  młodzieżowej drużynie koszykówki z Hiszpanii. Nagroda specjalna – „Toruński Anioł” powędrował do najmłodszej drużyny piłkarskiej - drużyny z Irlandii, która z wielkim duchem podjęła się walki ze starszymi od siebie piłkarzami. Puchar Fair Play od Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych otrzymał Ryszard Piątek z Kanady, a wręczył go uroczyście sekretarz EUWP, Andrzej Janeczko.

Na zakończenie nastąpiło przekazanie flagi organizatorom Igrzysk w 2019 r. W części artystycznej Studio Buffo zaprezentowało muzyczny spektakl "Romeo i Julia" w 3D na kurtynach wodnych.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.