×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Potrójny Jubileusz 25-lecia w Wiedniu

W dniach 10-11 września, Polonia w Austrii obchodziła potrójny jubileusz: 25-lecie Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii, Forum Polonii, 25-lecie – Dni Kultury Polskiej w Austrii i zarazem dwudziestą piątą inaugurację tej tradycyjnej imprezy.

Jubileusz w Ratuszu
W sobotę, 10 września, w sali ratuszowej Magistratu 3. dzielnicy Wiednia odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii Forum Polonii, 25-lecia Dni Kultury Polskiej w Austrii, wraz z ich 25. inauguracją. Wieczór poprowadziły Prezes Forum Polonii Teresa Kopeć i współtwórczyni Forum Polonii Liliana Niesielska. Program rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego Polski, przy akompaniamencie orkiestry kameralnej Camerata Polonia. Uroczystości jubileuszowe uświetnili swoją obecnością:  podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski, ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha, burmistrz 3. dzielnicy Wiednia Erich Hohenberger, konsul generalny w Austrii  Aleksander Korybut Woroniecki, dyrektor Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Rafał Polak, dyrektor Zarządu Biura Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Iwona Borowska-Popławska, senator w Parlamencie Austrii Ewa Dziedzic rektor Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu ks. Krzysztof Kasperek, ...

przedstawiciele instytucji polskich w Wiedniu, dyrektorzy szkół polskich w Wiedniu, przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski -  z Kanady, córka ostatniego prezydenta na uchodźstwie Jagoda Kaczorowska z Londynu, polonijni przyjaciele Forum, prezesi organizacji dachowych z różnych krajów świata: Helena Miziniak - prezydent honorowy EUWP z Londynu, Betty Uzarowicz  i Anna Sokołowski  z małżonkiem, z USA, Maria Daczewska z małżonkiem z Bułgarii, Urszula Stefańska-Adreini  i Joanna Heymann-Salvade z małżonkiem z Włoch, Lidia Szuster z Danii, Marzena Slomski wraz z 20-osobową grupą reprezentującą Stowarzyszenie Sobieski z Niemiec, Robert Wyszkoni, redaktor polskiego radia Freiburg Niemcy, prezesi organizacji członkowskich Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii Forum Polonii, jak również grono osób, które przez minione ćwierćwiecze współpracowały z Forum Polonii.

25 lat działalności Forum Polonii to 25 lat intensywnej współpracy ze środowiskiem austriackiej Polonii, zrzeszonej i niezrzeszonej w polonijnej Wspólnocie Forum, a także współpraca z państwowymi instytucjami w Polsce i Austrii. To 25 lat wspólnych przeżyć, radości i pracy. Z tej okazji wydany został okolicznościowy biuletyn, który opowiada o  historii i działalności Forum Polonii.  Podczas uroczystości jubileuszowych Podsekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta RP Minister Wojciech Kolarski wygłosił laudację i odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Burmistrza 3. dzielnicy Wiednia Ericha Hohenbergera  i działaczkę polonijną Krystynę Medunę. Prezes Forum Teresa Kopeć wręczyła na ręce prezesów organizacji należących do Forum okolicznościowe pamiątki z okazji jubileuszu 25-lecia Wspólnoty. Z okazji jubileuszu napłynęły do Forum Polonii listy gratulacyjne z Kancelarii Prezydenta RP, Senatu RP, Sejmu RP, Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie i Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego woj. podkarpackiego, Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu, Rady Polonii Świata. Forum Polonii otrzymało z Senatu RP z okazji jubileuszu 25-lecia okolicznościowy medal. Uroczystości jubileuszowe zakończyły się uroczystym bankietem przy kuluarowych rozmowach, trwających do późnych godzin wieczornych.


Jubileuszowy Koncert Galowy  
W sobotę, 10 września, przy wypełnionej po brzegi pięknej sali reprezentacyjnej ratusza 3. dzielnicy Wiednia, koncertem polonijnej orkiestry kameralnej Camerata Polonia pod dyrekcją jej założyciela i dyrygenta Marka Kudlickiego rozpoczęły się jubileuszowe XXV Dni Polskie.  Koncert ten był nadzwyczajnym wydarzeniem: na sali, oprócz "miejscowej" polsko-austriackiej publiczności,  zgromadzili się goście z całego świata - przedstawiciele organizacji polonijnych przybyli do Wiednia na zaproszenie Forum Polonii, aby wspólnie obchodzić podwójny jubileusz 25-lecia powstania Forum i Dni Kultury Polskiej w Austrii. Na estradzie zaś wystąpili znakomici polscy artyści trzech generacji: od studiującej w Wiedniu młodzieży aż po ich profesorów, starszych, doświadczonych muzyków. Razem stworzyli oni wspaniały nastrój wspólnego, radosnego muzykowania na najwyższym poziomie.
Marek Kudlicki jak zwykle suwerennie czuwał nad przebiegiem koncertu i chociaż sama orkiestra zaprezentowała się jedynie w dwóch kompozycjach: Polonezie z Serenady na smyczki op. 12 Victora Herberta i sławnym Polonezie Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz na zakończenie, to jej udział w występach pięciorga solistów był również dobrym sprawdzianem umiejętności w niełatwej sztuce akompaniowania. Koncert ten był bowiem przede wszystkim prezentacją wielkich indywidualności. Wystąpiła cała plejada znanych polskich solistów. mających bogaty dorobek artystyczny: dwoje skrzypków, dwoje śpiewaków i dwie pianistki.
Trwający godzinę program zawierał zróżnicowany repertuar. Rozpoczął go Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę d-moll op.3 nr 11 Antonio Vivaldiego w wykonaniu prof. Edwarda Zienkowskiego i Anny Gutowskiej. Po koncercie Vivaldiego, Arię Skołuby z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki i „Tango lwowskie” Anatola Kosa wykonał solista opery wiedeńskiej, bas, Janusz Monarcha. Dwie pieśni Stanisława Moniuszki Pieśń Medory (Lied der Medora) i słynną „Prząśniczkę” wykonała mezzosopran, Alina Mazur. Punktem programu bez udziału orkiestry, był występ pianistki Elżbiety Wiedner-Zając, która zaprezentowała cykl swoich własnych kompozycji Sieben Präludien in Lichtfarben, nagrodzony na konkursie kompozytorskim w Udine we Włoszech. Drugą pianistką wieczoru była Elżbieta Mazur. W jej interpretacji zabrzmiał Wielki Polonez Es-dur op. 22 z towarzyszeniem orkiestry, poprzedzony nastrojowym Andante spianato, skomponowanym na fortepian solo przez młodego Chopina. Cały koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność na stojąco, a niemilknące oklaski nagrodziły wykonawcom koncertu perfekcyjne wykonanie utworów.

333 rocznica odsieczy wiedeńskiej
Forum Polonii upamiętniło również 333 rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Obchody rozpoczęły się już 10 września, w przeddzień uroczystości na Kahlenbergu. Na terenie Muzeum Historii Militarnej – HGM Arsenał w Wiedniu, odbyło się husarskie upamiętnienie Wiktorii Wiedeńskiej. Na zaproszenie Forum Polonii przyjechały grupy rekonstrukcyjne podlaskiej i sandomierskiej chorągwi husarskich. Odbył się widowiskowy pokaz parady wojsk, pokazy musztry husarii, pozorowane szarże, parada kończąca – oddanie hołdu walczącym żołnierzom. 11 września w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, grupy rekonstrukcyjne husarii uczestniczyły w uroczystej Mszy św. upamiętniającej 333 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, którą celebrował J. Em. Kardynał Christopf Schönborn. Odbyła się uroczysta banderia Wiktorii Wiedeńskiej – wjazd wojsk na wzgórze Kahlenberg. Po Mszy św. odbyły się tradycyjne dożynki i upamiętniające Odsiecz Wiedeńską biegi: „Bieg Pocztyliona”, który wystartował z Krakowa organizowany przez Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe, tradycyjny „Bieg Sobieskiego”, organizowany przez redakcję Polonika a także „Bieg Odsieczy Wiedeńskiej”. Na zakończenie, w Waldseilpark Kahlenberg, grupy rekonstrukcyjne upamiętniły ponownie rocznicę odsieczy wiedeńskiej.


W uroczystościach uczestniczyli goście Jubileuszu 25-lecia organizacji. Do Kardynała Christopfa Schönborna, oraz organizatorów i uczestników obchodów 333. rocznicy Odsieczv Wiedeńskiej i 33. rocznicy wizyty Jana Pawla II na Kahlenbergu w Wiedniu, list okolicznościowy skierował Prezydent RP, Andrzej Duda.
Organizatorem Husarskiego Upamiętnienia 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej było Forum Polonii, przy logistycznym wsparciu: Stowarzyszenia Polonia FC, Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe, Wydziału Wojskowego Ambasady RP w Wiedniu. Na  całością obchodów rocznicowych na Kahlenbergu czuwał  Kustosz Sanktuarium na Kahlenberg ks. Roman Krekora.
 
Podziękowania Sekretariatu Forum Polonii
Sekretariat Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii, Forum Polonii, w związku z jubileuszem 25-lecia, organizacji, złożył podziękowania działaczom, organizacjom i instytucjom wspierającym od 25 działalność Forum i uczestniczącym w zrealizowaniu uroczystości.

Jubileusz 25-lecia Dni Kultury Polskiej w Austrii to święto całej austriackiej Polonii, która włożyła ogrom pracy społecznej w promocję polskiej kultury, naszej polonijnej społeczności i Polski. Jest  to największy polonijny projekt kulturalny na świecie, który organizuje właśnie Forum Polonii. Składamy serdeczne podziękowania za wkład pracy społecznej dla kolejnych Prezesów Forum Polonii, członków kolejnych Zarządów Forum, kolejnych Komisji Rewizyjnych i Sądów Koleżeńskich, prezesów organizacji należących do Forum, wszystkich organizacji, które w przeszłości należały do naszej Wspólnoty, rzeszy naszych sympatyków, którzy w minionych 25 latach nas wspierali. Dziękujemy za współpracę polskim instytucjom w Wiedniu i Polsce. Składamy podziękowania dla austriackich instytucji państwowych, z którymi współpraca Forum układała się i układa doskonale. Kierujemy słowa uznania i podziękowania dla wszystkich organizacji polonijnych w Austrii za troskę o podtrzymanie tożsamości narodowej, integrację środowisk polonijnych, promocję Polski oraz  współpracę z Forum Polonii w minionym ćwierćwieczu.
Dziękujemy naszym sponsorom, których finansowe wsparcie umożliwiło organizację naszych uroczystości jubileuszowych:  Stowarzyszeniu Wspólnota Polska, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Ambasadzie RP w Wiedniu, Magistratowi 3. dzielnicy Wiednia, Wydziałowi Kultury miasta Wiednia MA 7, Senatowi RP, firmie ubezpieczeniowej  Allianz i firmom polonijnym  z Wiednia. Dziękujemy organizacjom Forum Polonii za wkład pracy społecznej wniesiony w przygotowanie uroczystości jubileuszowych i XXV Dni Polskich. Dziękujemy serdecznie naszej wspaniałej polonijnej publiczności, która podczas kolejnych Dni Kultury Polskiej w Austrii jest nam wierna od 25 lat.Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w  realizacji husarskiego upamiętnienia 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej dla p. Sebastiana  Kowalika, p. Emila Drycza, płk. Adama Stępnia, grup rekonstrukcyjnych husarii na czele z p. Wojciechem Wąskiem, dyrekcji HGM Arsenał.Uroczystości jubileuszowe w ratuszu, w HGM Arsenał i na wzgórzu Kahlenberg relacjonowane były przez TVP Polonia, która objęła patronatem medialnym uroczystości rocznicowe Forum Polonii, a także przyjechała na zaproszenie Forum Polonii. Dyrekcji TVP serdecznie dziękujemy za przekaz wydarzeń rocznicowych z jubileuszu Forum Polonii i ze wzgórza Kahlenberg.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.