×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Spotkanie opłatkowe Związku Polaków na Litwie

Litwa1W środę, 19 grudnia, jak co roku w okresie przedświątecznym, Związek Polaków na Litwie zorganizował w Domu Kultury Polskiej w Wilnie spotkanie opłatkowe działaczy organizacji z całej Litwy. W spotkaniu udział wzięło kilkaset osób z Wilna, rejonów wileńskiego, solecznickiego, trockiego, święciańskiego, szyrwinckiego, ze Żmudzi, Kowieńczczyzny, Laudy, Wisagini, Kłajpedy, Druskienik, Turmontów i Szyłokarczmy.

Na to wigilijne spotkanie do Wilna specjalnie przyjechali zaproszeni goście: założyciel i dyrektor rozgłośni „Radio Maryja” oraz „Telewizji Trwam” ks. Tadeusz Rydzyk, europoseł Mirosław Piotrowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat oraz prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Polsce Józef Szyłejko.

 

Litwa2Prezes ZPL, poseł Michał Mackiewicz, inaugurując spotkanie i witając zebranych powiedział: „Jak co roku w tym magicznym okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia spotykamy się naszą wielką polską rodziną na Litwie w naszym pięknym, gościnnym Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Zebrani tutaj dzisiaj ludzie to sól ziemi naszej, społeczności polskiej na Litwie. Miło jest wszystkich przywitać i podziękować za tą wielką pracę, działalność na rzecz polskości, naszej tożsamości. Działamy w nie najlepszych warunkach, z wielkim poświęceniem, oddaniem, wyrzeczeniem, bo któż jak nie my zadba o polskość. Mamy spory dorobek, którym możemy się szczycić. Już twardo stoimy na tej ziemi. Jesteśmy pewni swojej przyszłości, polskości w naszym kraju. Jesteśmy silni, mocni, zorganizowani. Mimo iż ciągle mamy wiatr w oczy, jak nie z lewa, to z prawa trzeba odbijać się…, ale jako społeczność mamy wielką perspektywę i myślę, że nie ma takich wiatrów i siły, które tę mocną zakorzenioną przez wieki polskość na Wileńszczyźnie i Litwie zlikwidują”.

Litwa3Życzenia zebranym przysłał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w których napisał m.in.: „Najmocniej przeżywamy Wigilię i Święta w gronie najbliższych, wtedy doznajemy najczęściej najgłębszych wzruszeń, ale też spotkania opłatkowe w innych wspólnotach ofiarują nam chwytające za serce doznania. I chociaż wiemy, że zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest praktyką wyłącznie polską, to uważamy go za nasz domowy, swojski ryt jednoczący rozsianych po całym świecie Polaków." Przekazując świąteczne życzenia zdrowia, miłości i pokoju, prezes PiS życzył też „satysfakcji płynącej z pracy dla dobra wspólnego, w tym z działalności w Związku Polaków na Litwie".

Obecny na spotkaniu opłatkowym prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat wspomniał o tym, w jak wielkim trudzie ZPL budowało wspólnotę Polaków na Litwie, „Ale wytrwaliście i dzisiaj jesteście przykładem dla wielu organizacji polskich i polonijnych na terenie całej Europy, a może i na świecie. Zdobyliście bardzo wiele. Zdobyliście władzę polityczną, władzę samorządową, ale przede wszystkim zdobyliście serca tych ludzi tutaj na Litwie, którzy stoją z wami i stoją za wami. Na dobre i na złe”. W imieniu 39 organizacji naczelnych polonijnych z całej Europy powiedział, że „byliśmy z wami, jesteśmy z wami i będziemy z wami”. „Macie nasze zaufanie. Jesteście wspaniałą wspólnotą. Jesteście uczciwymi ludźmi i my o tym wiemy” . Z okazji zbliżających się świąt życzył zebranym jedności, „którą byliście kiedyś mocni, którą musicie dziś być mocni i która musi was obronić”. Prezes ZPL, Michał Mackiewicz, znalazł się w gronie zasłużonych prezesów o najdłuższym stażu, wyróżnionych z okazji 25-lecia Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Medalem Honorowym tej organizacji. Prezydent Tadeusz Pilat wręczając mu medal podkreśli: „Prezes Mackiewicz to osoba zasłużona dla Związku, dla jego budowy, trwania i siły, ale również dla naszej Wspólnoty Polonijnej, którą razem budowaliśmy”.

Litwa4Ojciec Tadeusz Rydzyk przyznał, że bardzo się ucieszył, że może przyjechać do Polaków w Wilnie i uklęknąć przed Matką Boską Ostrobramską. „To wielka sprawa jak Matka Boża trzyma Polaków. I wy kochacie Matkę Bożą. Wiara i Polska. Pan Bóg i Ojczyzna. Jesteście naprawdę solą ziemi. Gratuluję i dziękuję. Bo my się od was uczymy. Bardzo często wiary się uczymy od was. Takiego gorącego umiłowania Pana Boga i Matki Najświętszej. Polacy na Litwie mają niełatwo, ale naprawdę jesteście pod szczególną opieką Matki Bożej. Bo w Wilnie jest Matka Boska Ostrobramska, to w tym mieście zrodził się kult Bożego Miłosierdzia, z Wilnem związany błogosławiony ks. Michał Sopoćko i siostra Faustyna, to dziedzictwo chrześcijańskie trzeba zachować. I pogratulował zebranym Polakom, że tak pięknie działają w duchu chrześcijańskim i że są zorganizowani. „Niech Pan Jezus was błogosławi. Życzymy wam siły i modlimy się za was”.

Europoseł Mirosław Piotrowski podkreślił, że okres świąteczny to czas szczególny, kiedy ludzie, rodziny chcą być razem. „Dlatego jestem tutaj, gdyż uważam, że w tym szczególnym okresie Polak powinien być z Polakiem i za to spotkanie serdecznie Państwu dziękuję, jednocześnie życząc zdrowych, radosnych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.”Dr Bogusław Rogalski, politolog, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ds. międzynarodowych w Parlamencie Europejskim, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, wręczając prezesowi ZPL ikonę Matki Bożej Gietrzwałdzkiej powiedział: „Jesteście przykładem dla wszystkich Polaków rozsianych po świecie. Dzięki temu, że istnieje Związek Polaków na Litwie, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzi i Macierz Szkolna, otraficie bronić swoich praw i to skutecznie.”

Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł, prezes Wileńskiego Oddziału Rejonowego ZPL, wielcy przyjaciele Polaków na Wileńszczyźnie, podkreślił w swym wystąpieniu: „Tegoroczne spotkanie opłatkowe ZPL doczekało się wielu dostojnych gości którzy udzielają poparcia i zawsze są z nami, czyli stanowimy bardzo wielką polską rodzinę… Obecny rok był bardzo pracowity dla polskiej społeczności na Litwie, udało się nam obronić nasze szkolnictwo. Mamy 36 polskich gimnazjów, z klasami od 1 do 12. Stanowi to 10 proc. w skali Litwy. Więc zdarzył się pewien cud”

W imieniu posłów frakcji AWPL-ZChR w Sejmie życzenia społecznikom z ZPL złożyła starosta tej frakcji Rita Tamašunienė. „Wykonujecie wspaniałe rzeczy. To właśnie wy poprzez aktywny udział rozpalacie kaganek polskości i dbacie o to, by on promieniował w naszym kraju”.

Po przemówieniach, nastał czas składanie życzeń i łamania się opłatkiem, który pobłogosławił ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii Ducha Świętego w Wilnie. Związek Polaków na Litwie to największa polska organizacja społeczna na Litwie, skupiająca miejscowych Polaków licząca około 10 tys. osób. W 2019 roku ZPL będzie obchodziła 30-lecie działalności. Spotkanie opłatkowe ZPL, uświetnił koncertem kolęd i pastorałek Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka”ze Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie.

Copyright EUWP © 2015. All Rights Reserved.